Tasarım Tescili

Tasarım; bir ürünün tümü, bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim, renk, malzeme veya yüzey dokusu gibi özelliklerinden kaynaklanan görünümüdür.

Türkiye’de tasarım tescilinin sağlanabilmesi için tasarımın yeni ve ayırt edici olması zorunludur. Tasarımın “yenilik kriteri” ise tasarımın kamuya sunulduktan sonra “12 ay içerisinde” tescil başvurusunun yapılmasıdır. Bu kriteri sağlayamayan tasarımlar tescile tabi değildir.

Koruması istenilen tasarımlar için ayrı ayrı başvuru yapılabileceği gibi tek bir başvuruda, aynı ürün/hizmet grubuna ait olması halinde, birden fazla tasarımın koruması sağlanabilir.

Tasarım tescilinin koruması başvuru tarihinden ibaren 5 yıldır. Her 5 yılda bir yasal yenileme sürecinde, Kurum tarafından belirtilen harcın ödenmesi halinde toplamda 25 yıl koruma sağlanabilir.

Endüstriyel Tasarıma Konu Olmayan Ürünler 

• Bilgisayar programları ve yarı iletkenlerin topografyalar.
• Kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı tasarımlar.
• Teknik fonksiyonunun gerçekleştirilmesinde.
Tasarımcıya, tasarıma ilişkin özellik ve unsurlarda hiç bir seçenek özgürlüğü bırakmayan tasarımlar koruma kapsamı dışındadır. 

Tasarım Tescili için gerekli olan kriterler:

1.Yenilik Kriteri 

İlgili tasarımın kamuya sunulduktan sonra “12 ay içerisinde” tescil başvurusunun yapılmasıdır. Kamuya sunma, sergileme, satış gibi yollarla piyasaya sürme, kullanma, tarif, yayım tanıtım veya benzer amaçlı faaliyetler de kamuoyuna sunma olarak kabul edilmektedir.

2.Ayırt Edicilik 
Bir tasarımın ayırt edici niteliğe sahip olması, bu tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde yarattığı genel izlenim ile herhangi bir tasarımın bir kullanıcıda yarattığı genel izlenim arasında belirgin bir farklılık olması anlamındadır.

 

Sektörel Tasarım İzleme 

Faaliyet göstermiş oldugunuz alanda tasarımlarınızı tescil ettirdiniz ve tasarımlarınızı kullanarak kendinize Pazar payı yaratmaya çalışıyorsunuz, peki sektörünüzde rakiplerinizi ve tasarımınızı izliyor musunuz? Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından her ayın 1’inde yayınlanmakta olan resmi tasarım bültenleri tüm sektörlere yönelik tasarımları kapsamaktadır Aylık olarak tasarım bültenlerinin incelenmesi maliyet ve zaman yönünden sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. 

Sektörel takibin faydası nedir? 

1. SEKTÖREL TAKİP ile tescil ettirmiş olduğunuz tasarımlarınızın takibi sizin sektörünüzden bağımsız tasarımların izlenmesini engelleyerek maliyet ve zaman tasarrufu sağlar.
2. SEKTÖREL TAKİP ile rakiplerinizin stratejilerini tahmin edebilirsiniz.
3. SEKTÖREL TAKİP ile benzer tasarımlar daha hızlı ve kolay tespit edilir.
Bu nedenle AYRINTI PATENT LTD ŞTİ. Asıl sermayeniz ve ayrıntınız olan tasarımlarınızı ve rakiplerinizi, sizin adınıza sektörünüzde takip ediyor ve sizi en doğru şekilde yönlendirerek tasarımınızın korumasında TÜRK PATENT’te benzer tasarımlara itiraz ederek sizi temsil ediyor.